TaxPol
Napisz wiadomość Mapa witryny
Oferujemy kompleksowe wsparcie
Start
O nas
Oferta
Certyfikaty
Do pobrania
Aktualności
SPECJALNA OFERTA
Kontakt
Aktualność "Zmiany w VAT od elektroniki od kwietnia 2015 r. "


Zmiany w VAT od elektroniki od kwietnia 2015 r.

Nie od 1 stycznia, ale od 1 kwietnia 2015 r. wejdą w życie przepisy, które rozszerzają listę towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia, gdzie podatek musi rozliczyć nabywca, a nie sprzedawca.

Przesunięcie terminu wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o VAT. Jej głównym celem ma być objęcie mechanizmem odwrotnego obciążenia kolejnych towarów. Będzie to dotyczyć: telefonów komórkowych, smartfonów, złota w postaci surowca lub półproduktu (o próbie co najmniej 0,325) oraz dostawy złota inwestycyjnego i blachy, a także – zgodnie z sugestiami Ministerstwa Gospodarki – laptopów, tabletów, notebooków i konsol do gier.Zmiany w limicie – będzie jednolity. W porównaniu z poprzednią wersją projektu najnowsza, listopadowa, zawiera także zmiany w limicie, po którego przekroczeniu obrót elektroniką wymaga stosowania odwrotnego obciążenia. Poprzednio miało to być 20 tys. zł netto przy dziennej sprzedaży towarów jednemu nabywcy albo 10 tys. zł – gdy podatnik kupuje tego samego dnia towary u jednego dostawcy, lecz w różnych punktach sprzedaży

Po zmianach limit sprzedaży będzie jednolity – wyniesie 20 tys. zł netto. Nie będzie przy tym dotyczyć dziennej sprzedaży, tylko jednolitej gospodarczo transakcji. Takie doprecyzowanie ma na celu uniknięcie sytuacji, w których kontrahenci sztucznie dzielą transakcję, by uniknąć odwrotnego obciążenia.

Resort nie zrezygnował natomiast z pomysłu, aby przedsiębiorcy składali informacje podsumowujące, w których będą wykazywać zbiorczo transakcje objęte odwrotnym obciążeniem.

Zgodnie z projektem odwrotne obciążenie będzie stosowane tylko wtedy, gdy nabywca będzie czynnym podatnikiem VAT. Obecnie stosuje się je do wszystkich – nawet objętych zwolnieniem z tego podatku.


DATA PUBLIKACJI: 2014-11-19 » Pozostałe aktualności
Kontakt
Biuro Doradztwa Podatkowego
ul. Braci Wagów 1
02-791 Warszawa
tel. 22 649 69 17
ukozieradzka@wp.pl
krzysztof.stefanski@biuropodatkowe-wawa.pl
Doradca Podatkowy Doradca Podatkowy
> Na górę > Polityka prywatności
Powered by mAdmin :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia