TaxPol
Napisz wiadomość Mapa witryny
Dzięki nam zaoszczędzisz!
Start
O nas
Oferta
Certyfikaty
Do pobrania
Aktualności
SPECJALNA OFERTA
Kontakt
Aktualność "PIT: czynsz za wynajem samochodu nie jest ograniczony kilometrówką"
PIT: czynsz za wynajem samochodu nie jest ograniczony kilometrówką
 

Ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego dla potrzeb działalności gospodarczej nie obejmuje czynszu za wynajem samochodu. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 września 2014 r.

W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu zapłaty czynszu za najem samochodu osobowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka podpisała bowiem umowę na wynajem od innego podmiotu gospodarczego samochodu osobowego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Nie jest to umowa leasingu. Z tytułu najmu spółka będzie płacić wynajmującemu czynsz, a oprócz tego będzie ponosiła typowe koszty związane z eksploatacją samochodów (tj. paliwo, płyn do spryskiwaczy, myjnia, parking, wulkanizacja ogumienia itp.). Wynajmowany samochód osobowy będzie wykorzystywany dla potrzeb działalności gospodarczej.

Spółka chciała, aby fiskus potwierdził jej stanowisko i uznał, że wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego wykorzystywanego dla potrzeb działalności gospodarczej nie obejmują czynszu za wynajem samochodu. I fiskus potwierdził to stanowisko, przyjmując argumentację spółki, że art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT dotyczy tylko wydatków związanych z eksploatacją samochodu, takich jak np. zakup paliwa. W konsekwencji, analizując, czy czynsz za najem samochodu osobowego jest kosztem uzyskania przychodu, należy brać pod uwagę tylko kryteria wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Fiskus potwierdził też, że wydatki „z tytułu używania” samochodu, to wydatki niezbędne do tego, aby on funkcjonował (np. paliwo). Wydatki związane z tym, aby samochód był do dyspozycji podatnika należy więc zaliczyć do innej kategorii.

Fiskus zgodził się także z tym, że w ewidencji przebiegu pojazdu należy podać m.in. pojemność silnika, opis trasy i liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za jeden kilometr przebiegu oraz kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu. Od tych danych zależy limit kosztów, które można uwzględnić. Wskazany w przepisach sposób jego obliczenia niewątpliwie powiązany jest z faktycznym używaniem (eksploatacją) samochodu. Gdyby zamiarem ustawodawcy było objęcie limitem także czynszu za najem, to limit wydatków musiałby być także powiązany z okresem, w którym pojazd pozostawał do dyspozycji podatnika. Skoro takiego kryterium nie wprowadzono, to znaczy, że celem ustawodawcy było objęcie limitem tylko wydatków eksploatacyjnych.

Identyczne stanowisko prezentują tu także sądy administracyjne. Zob. wyrok WSA w Szczecinie z 22 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 1090/13 oraz wyrok NSA z 16 marca 2012 r., sygn. akt II FSK 2030/10.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 września 2014 r., ITPB3/423-329/14/KK, LEX nr 241591

Źródło:www.mf.gov.pl, stan z dnia 31 października 2014 r.


DATA PUBLIKACJI: 2014-11-06 » Pozostałe aktualności
Kontakt
Biuro Doradztwa Podatkowego
ul. Braci Wagów 1
02-791 Warszawa
tel. 22 649 69 17
ukozieradzka@wp.pl
krzysztof.stefanski@biuropodatkowe-wawa.pl
Doradca Podatkowy Doradca Podatkowy
> Na górę > Polityka prywatności
Powered by mAdmin :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia